Niezwykle lubiany klub z Wielkopolski – Warta Poznań

Swojska Banda to przydomek drużyny, która wśród polskich kibiców budzi zazwyczaj pozytywne emocje. Warta Poznań dała się poznać jako klub ambitny, który mimo ograniczeń infrastrukturalnych i budżetowych potrafi walczyć o najwyższe trofea w Polsce. Zebraliśmy dla Was zestawienie pięciu ciekawostek o Zielono-Białych.

1. Etatowy medalista

Warta Poznań to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich w Polsce. Warciarze dwukrotnie w swojej historii sięgali po tytuł Mistrza Polski. 5 razy zajmowali drugie miejsce w lidze, a 7 razy plasowali się na najniższym stopniu podium. 14 medali zdobytych w rozgrywkach najwyższej ligi piłkarskiej w Polsce może imponować. Są to jednak zdobycze sprzed kilkudziesięciu lat – ostatni medal Warta uzyskała w 1947 roku. Można zatem stwierdzić, że w ostatnich latach Zielono-Biali przeżywają renesans, próbując nawiązać do historycznych sukcesów klubu.

2. Najbardziej perspektywiczny zawodnik Warty

Najbardziej wartościowym piłkarzem Warty Poznań jest obecnie Aleks Ławniczak. Cena rynkowa 22-letniego obrońcy ustalona jest na ok. 800 tys. €. Piłkarz jest wychowankiem klubu z Poznania, z którego w 2018 roku odszedł do rezerw Miedzy Legnica. W lipcu 2019 wrócił do macierzystego klubu i od tamtego momentu nieustannie reprezentuje barwy Warciarzy. Ławniczak jest także byłym kadrowiczem reprezentacji U-20, w którym jednak nie zanotował ani jednego występu.

3. Rozgrzane apetyty czy schłodzona głowa?

Fenomenalny sezon 2020/2021 w wykonaniu Warty Poznań rozgrzał apetyty wielu kibiców w Polsce. Zastanawiano się, czy drugi sezon po powrocie do Ekstraklasy będzie równie owocny, czy też zakończy się blamażem? Zgodnie ze starym porzekadłem ligowym: drugi sezon po awansie jest najtrudniejszy. Klątwa przepowiedni dotknęła Warciarzy, którzy w obecnych rozgrywkach ligowych będą bronić się przed spadkiem. Zdaniem stron oferujących zakłady bukmacherskie szanse są niewielkie. Kursy na to, że Zielono-Biali pozostaną w elicie są stosunkowo wysokie. Za każdą postawioną złotówkęna utrzymanie Warty można zarobić ponad siedmiokrotność tej kwoty.

4. Dinozaur na stadionie?

Warta Poznań jest określana wieloma przydomkami. Na klub ze stolicy Wielkopolski mówi się: Warciarze, Zielono-Biali, rzadziej Swojska Banda. Maskotką klubu jest Dinozaur Wartuś, który został oficjalnym pupilem klubu w 2011 roku. Sympatyczny kręgowiec towarzyszy piłkarzom podczas wychodzenia na murawę, bierze także udział w zabawianiu publiczności, a w szczególności dzieci. Co ciekawe imię dinozaura jest takie samo, jak maskotki poznańskiej Straży Miejskiej. Instytucja nie miała jednak zamiaru rościć sobie praw autorskich do imienia, a całą sytuację przyjęła z entuzjazmem.

5. Młoda polska kadra

Warta Poznań posiada jedną z najmłodszych drużyn w obecnych rozgrywkach PKO Ekstraklasy. Średnia wieku piłkarza występującego w zielono-białej koszulce wynosi 24,4 lat. Niższą wartością mogą pochwalić się tylko dwie inne drużyny: Zagłębie Lubin (24,3) i Cracovia (23,8). Warta, w porównaniu do innych młodych drużyn w lidze, ma typowo krajową kadrę. Warciarze zatrudniają jedynie 5 zagranicznych piłkarzy, a resztę kadry stanowią Polacy (na chwilę obecną jest to 25 zawodników krajowych).

Podsumowanie

Dzięki znakomitej postawie w sezonie 2020/2021 Warta zyskała szeroki rozgłos wśród kibiców w Polsce. Wiele osób zaczęło sympatyzować z klubem, wspierając go w ligowych zmaganiach. Warta Poznań jest klubem stosunkowo biednym, jeśli brać pod uwagę konkurencję ligową.

Chcesz poznać więcej ciekawostek o sporcie i zakładach bukmacherskich? Sprawdź serwis sport.betfan.pl a w szczególności dział z typami bukmacherskimi.

Bukmacher

Który najlepszy bukmacher w Polsce oferuje najlepsze kursy bukmacherskie, ofertę zakładów i promocje za darmo? Takich bukmacherów online jest kilku, Betclic, STS i Betfan. To są legalni bukmacherzy internetowi, którzy mogą oferować graczom najlepsze zakłady sportowe online.

Related Articles

Back to top button